שאלות שכיחות

מה היא שיטת CPAP?

שיטת CPAP או Continuous Positive Airway Pressure (לחץ חיובי מתמשך על נתיב האוויר) היא שיטה להפעלת לחץ חיובי על החלק הפנימי של הגרון, המונע מהחיך לצנוח ולחסום את מעבר האוויר. המטופל מרכיב על האף מסיכה מיוחדת המחוברת למשאבה. המשאבה מפעילה לחץ דרך המסכה כדי  למנוע צניחה של החיך.

מהם השימושים של CPAP?

שיטת CPAP משמשת לטיפול בדום נשימה חסימתי (OSA – Obstructive Sleep Apnea). זוהי הדרך הטובה ביותר לטיפול בסובלים מדום נשימה חסימתי חמור והיא אחת מהאפשרויות לטיפול באנשים הלוקים בדום נשימתי חסימתי מתון.

כמה אפקטיבית שיטת CPAP?

שיטת CPAP יעילה מאוד עבור מטופלים המתמידים בשימוש במכשיר. נציגי חברת CPAP4U מלווים את הלקוחות ומתאימים לכל אחד ואחת מסכה באופן אישי העונה על צרכיהם בצורה המובילה לאפקטיביות מרבית.

מהם היתרונות של מכשיר ה-CPAP?

 •  יכולת לספק הקלה מיידית במצב של דום נשימתה חסימתי.
 • התאמה אישית המאפשרת שימוש קל וידידותי לכל מטופל עד להתאקלמות המכשיר.

 • ניתן להשתמש בו בשילוב עם ציוד טיפולי אחר, כמו מכשירים דנטאליים.

 • יכולת הורדת לחץ דם בשימוש ארוך טווח.

 • מקל על הנשימה באופן מיידי בעת השינה.

 • התמדה בשימוש במכשיר מובילה להפחתת העייפות במהלך היום.

לאילו פרטים יש לשים לב במכשיר ה-CPAP?

קיימים יצרנים רבים ודגמים רבים של מכשירי CPAP. להלן התכונות שיש לבדוק:

מחיר –החל מ – 1000 דולר עד 3000 דולר ויותר
תכונות מיוחדות:
– הגדרות לחץ נפרדות לשאיפה ולנשיפה
– התאמה עצמית
– שלט רחוק
– הגברת לחץ הדרגתית
– מכשיר לחות
– לחץ יציב במקרה של דליפות קטנות או במקומות גבוהים
– ניידות
– שירות ומעקב מצד הספק
מסיכת ה-CPAP היא חלק קריטי בטיפול ה-CPAP. אם לא תתרגלו למסיכה או אם המסיכה לא מתאימה לפניכם, לא תוכלו ליהנות מהיתרונות המלאים של ה-CPAP.

האם ישנן עלויות תחזוקה?

 • מסיכת ה-CPAP יוצאת מכלל פעולה לאחר 8-12 חודשי שימוש ויש להחליפה על-מנת שהטיפול יהיה נוח ויעיל.
 • כדי להאריך את חיי המסכה יש להקפיד על ניקיון המסכה מידי בוקר, בדגש על שימוש בחומרים מתאימים.

 • מומלץ לנקות את הצינור הארוך לפחות 4 פעמים בשנה, או במידה והמטופל היה חולה/ מצונן, מיד לאחר שהבריא.

 • מומלץ לבצע ניקיון של הפילטרים לפחות פעם בחודש והחלפה פעם בשנה.

 • מומלץ להחליף את המסכה כל שנה.

מהן הבעיות בהן נתקלים מטופלים המשתמשים ב-CPAP?

 • גירוי באף ובגרון
 • תחושת קלאוסטרופוביה מהמסיכה
 • זיהומים בסינוסים
 • מסיכות שאינן מתאימות לפנים
 • נזילות מהפה
 • רעש המכשיר מפריע לאחרים להירדם

על מרבית הבעיות הללו ניתן להתגבר על ידי התאמה נכונה של המסיכה, שימוש במכשיר לחות, שימוש בתרסיסים לאף ושימוש באנטיהיסטמינים (תרופות נגד אלרגיות).

מתי לא כדאי להשתמש ב-CPAP?

 • כאשר המטופל קלאוסטרופובי (במקרה זה נמליץ על שימוש במסכת נחירון)
 • כאשר המטופל לוקה בנפחת ריאות (אמפיזמה) חמורה (יש לפנות לרופא)
 • אם המטופל לא מסוגל להפעיל את מכשיר ה-CPAP או לדאוג לתקינותו (יש לפנות לטכנאי ולבקש אופציה של הפעלה אוטומטית ו/או  לדאוג לתיקון של המכשיר)

מהו מכשיר CPAP אוטומטי?

מכשיר CPAP אוטומטי הוא מכשיר העושה שימוש בשתי הגדרות לחץ; הגדרה גבוהה והגדרה נמוכה. המכשיר מתחיל בהגדרה נמוכה (בדרך כלל 2 – 4 ס"מ מתחת ללחץ ה-CPAP הרגיל שלכם). במשך הלילה, המכשיר חש כאשר מתרחש דום נשימה חסימתי. הוא יתחיל להעלות את הלחץ בכיוון הגדרת הלחץ הגבוה. לאחר ההתגברות על דום הנשימה, המכשיר ימשיך באותה הגדרת לחץ לזמן מה ואז יתחיל להפחית את הלחץ חזרה להגדרה הנמוכה. אם מתרחש דום נשימה חסימתי נוסף, הלחץ יגבר וכך הלאה. בצורה זאת, המכשיר יחשב אוטומטית את הלחץ המיטבי עבורכם בשינה בלילה המסוים הזה. תכונה זו טובה מאוד כיוון שהלחץ הטיפולי המיטבי עבורכם אינו קבוע. הוא תלוי מאוד בפעילויות היומיומיות ובהרגלים האישיים שלכם.

מהו מכשיר דו-שלבי (BiLevel או BiPAP)?

מכשיר דו-שלבי המכונה לעיתים מכשיר BiPAP עושה שימוש בשתי הגדרות לחץ בטיפול: לחץ שאיפה ולחץ נשיפה. כשאתם שואפים, הטיפול נעשה בלחץ השאיפה המוגדר; לאחר מכן, כשאתם נושפים, הטיפול נעשה בלחץ הנשיפה המוגדר. לחץ השאיפה תמיד גבוה יותר מלחץ הנשיפה. מכשיר זה משמש בדרך כלל לאנשים שלא מסתדרים עם מכשיר CPAP רגיל או לאנשים הלוקים במחלות אחרות מלבד דום נשימה חסימתי בשינה.

באיזו תדירות עליי להחליף את המסננים, הצינור ותאי המים?

אם אתם משתמשים במסננים הלבנים החד-פעמיים, עליכם להחליף אותם פעם בחודשיים. זכרו, זהו האוויר שאתם נושמים בלילה! אם משתמשים במסנני הקצף הניתנים לשימוש חוזר, יש לשטוף אותם ולאוורר אותם עד שיתייבשו לפחות פעם בחודש. מומלץ לנקות את הצינור הארוך לפחות 4 פעמים בשנה, או במידה והמטופל היה חולה/ מצונן, מיד לאחר שהבריא, הסיבה לכך היא שלכלוך וחיידקים יכולים להצטבר בצינור ולגרום למחלות. במכשיר לחות יש להחליף את המים מידי יום ולשטוף את התא לפחות פעם בחודש.

איך מנקים את המסיכה, הצינור ותאי המים?

הדרך הטובה ביותר לניקוי המסיכה היא שימוש במוצר Simple Step mask cleaner. חומר ניקוי זה מחטא את המסיכה מבלי לפגוע במעטה המסיכה. דרך אחרת היא שימוש בסבון עדין שאינו אנטי-בקטריאלי. הסיבה לכך היא שסבון אנטי-בקטריאלי יגרום לשחיקה מהירה של מעטה המסיכה. את הצינור ניתן לנקות באמצעות תמיסה עדינה של חומץ ומים (רבע חומץ ושלושה-רבעים מים). יש להעביר את התמיסה דרך הצינור אחורה וקדימה כמה פעמים. ניתן גם להשתמש במברשת לניקוי צינורות (Tube Cleaning Brush). גם את תאי המים ניתן לנקות עם תמיסת החומץ והמים.

האם צריך להשתמש במים מיוחדים עם מכשיר הלחות?

תמיד יש להשתמש במים מזוקקים עם מכשיר הלחות כדי למנוע הצטברות של משקעי מינראלים בתא המים. כך יוארכו החיים של מכשיר הלחות באופן משמעותי.

מה זה EPR (הקלה על לחץ נשימתי)?

זוהי המערכת המתקדמת ביותר להגברת התאימות הזמינה לטיפול בלחץ נשימתי חיובי מתמשך (CPAP). מערכת EPR מספקת למטופלים שלכם את רמת הנוחות הגבוהה ביותר מבלי להתפשר על אפקטיביות הטיפול.

למה להשתמש ב-EPR?

כמה מטופלים מתקשים לנשום כנגד הלחץ המתמשך של טיפול ה-CPAP. EPR פותר בעיה זו על ידי הורדת הלחץ בעת הנשיפה וכך המטופלים מרגישים שהנשיפה שלהם טבעית ונוחה יותר.

איך פועל EPR?

זוהי המערכת המתקדמת ביותר המסייעת לנשיפה ולטיפול בלחץ נשימתי חיובי מתמשך (CPAP). מערכת EPR מספקת למטופלים את רמת הנוחות הגבוהה ביותר מבלי להתפשר על אפקטיביות הטיפול.

הגדרה 1 – נוחות מתונה (1 ס"מ מים)
הגדרה 2 – נוחות בינונית (2 ס"מ מים)
הגדרה 3 – נוחות מרבית (3 ס"מ מים)

מה זה C-Flex?

C-Flex היא תכונה שמקלה על הנשימה כנגד לחץ CPAP. מחקרים עצמאיים שנערכו על ידי אוניברסיטאות מובילות מצביעים על כך שנוחות המטופלים, ולכן גם תאימות טיפול ה-CPAP למטופל, גבוהות יותר עם מכשירים בהם נעשה שימוש ב-C-Flex. C-Flex היא טכנולוגיה שהומצאה על ידי Respironics. טכנולוגיה זו היא בבעלותה ואינה זמינה במותגים אחרים של מכשירי CPAP.

C-Flex של Respironics לעומת EPR של Resmed - האם יש הבדל?

ישנם קווי דמיון רבים בין C-Flex של Respironics ו-EPR של Resmed, אבל הן אינן זהות! שתיהן מערכות להקלה על הנשימה ולהפחתת הלחץ בנשיפה. שתיהן מפחיתות את הלחץ למטופל בהתחלת כל נשיפה ולשתיהן יש שלוש הגדרות נוחות. עם זאת, ישנם הבדלים גדולים בזמינות ובאפקטיביות של תכונות אלה.

להלן רשימה של ההבדלים העיקריים:

 • התאמות לחץ במצב אוטומטי. מערכת C-Flex פועלת כאשר המכשיר נמצא במצב "התאמת לחץ אוטומטית" או "אוטומטי". מערכת EPR פועלת רק במצב "לחץ קבוע" או "CPAP". מערכת EPR לא תפעל כאשר מכשיר S8 Vantage נמצא במצב ה"אוטומטי".
 • משך נפילת הלחץ. מערכת C-Flex מפחיתה את הלחץ בתחילת כל נשימה. ההפחתה נמשכת פחות משנייה ואז חוזר הלחץ הבסיסי. מערכת EPR גם מפחיתה את הלחץ בתחילת כל נשימה אבל שומרת על לחץ נמוך לאורך הנשיפה.
 • נפילת לחץ יחסית לעומת נפילת לחץ מדויקת. הגדרות C-Flex מפחיתות את הלחץ יחסית לחוזק הנשיפה של המטופל והגדרות הלחץ של המכשיר. מערכת EPR מפחיתה את הלחץ באחד, שניים או שלושה סנטימטרים של לחץ מים.
 • טיפול באירוע נשימה לא סדירה במהלך השינה. למערכת EPR יש "מעגל לזיהוי אירוע". כאשר צפוי או התרחש אירוע נשימה לא סדירה בשינה, מערכת ה-EPR עוצרת עד שהאירוע מסתיים והנשימה הרגילה מתחדשת. פעולת מערכת C-Flex נמשכת כל כך מעט זמן שמאמינים שאין לה השפעה שלילית על אירועי נשימה לא סדירה בשינה ואין צורך לעצור אותה.
 • הקלה על לחץ במצב הפעלה הדרגתי. ניתן להגביל את מערכת EPR כך שתפעל במצב הפעלה הדרגתי בלבד. את מערכת C-Flex לא ניתן להגביל בצורה כזאת.

לכן, אם מערכת EPR מפחיתה את הלחץ הנשימתי ברמה מבוקרת של 1, 2 או 3 סנטימטרים, מה ההבדל בין ERP ל-BiPAP ™ או Bilevel?

מכשירי Bilevel מקוטלגים כ"מכשירי ונטילציה". הם עושים שימוש בשינויי לחץ מהירים כדי להרחיב ולכווץ את נפח הריאות. מערכת EPR עושה שימוש בשינויי לחץ איטיים יותר, כך שהשפעת הוונטילציה נמוכה. עם זאת, המטופלים טעונים שהתחושה של מערכת ERP דומה מאוד ל-Bilevel.

יש לך שאלה שאין עליה תשובה?

צור אתנו קשר עכשיו